Fehérorosz börtönbe került uniós diplomata ügyében szólalt meg az Unió – nem is akárhogy
Egy névtelenséget kérő uniós tisztviselő szerint az uniós diplomatát a fehérorosz hírszerző szolgálat fogta el az uniós küldöttség irodája előtt.
Mario Draghi jelentése nem köntörfalaz.
Nyitókép: AFP/Urs Flueeler
Szeptember második hetében nyilvánosságra hozzák Mario Draghi volt olasz miniszterelnök, az Európai Központi Bank volt elnökének jelentését az európai versenyképesség javításának lehetőségeiről. A dokumentumot Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke rendelte meg. A POLITICO-hoz most kiszivárgott egy részlet a jelentésből.
A javaslatcsomag európai védelmi iparra vonatkozó része egyértelműen fogalmaz: több uniós és tagállami pénzt allokálna a fegyveriparnak,
és kivételt adna az iparágnak az európai versenyjog vállalategyesüléseket tiltó passzusai alól.
Védelmi ipari konszernek Draghi javaslatai szerint akkor is egybeolvadhatnának, ha ez versenykorlátozó hatással bírna.
„Az EU védelmi ipari bázisa strukturális problémákkal küzd a kapacitás, a know-how és a technológiai előny tekintetében. Így az EU nem tartja a lépést globális versenytársaival” – fogalmazott a volt miniszterelnök, aki rávilágított arra, hogy az EU nagyjából harmadannyit költ ma védelemre, mint az USA. A javaslatok közé a fentiek mellett az európai fegyverek beszerzésének előnyben részesítését vette be a kontinensen kívüli gyártók termékeivel szemben,
és közös védelemipari hivatalt is létrehozna, amely központosított módon szerezne be katonai felszerelést az EU-tagországok számára.
A terv szerint a hivatal az Európai Bizottság alá tartozna, társelnöke a kül- és biztonságpolitikai főképviselő lenne.
A Draghi-jelentést az Európai Parlament szerdán tárgyalja majd meg zárt ajtók mögött.